• 🇰 🌀 🇱 🇦 🇳 🇦 🇰 🇮 @pawb.social
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    14
    ·
    edit-2
    12 hours ago

    I bought a dehydrator to make my own, only to find out buying the meat to dehydrate cost exactly the same as an equal amount of already made jerky.

    If a 16oz bag of Jack Link’s was actually $16 here, I’d start using the dehydrator again since the fresh, pre-sliced meat I’d use is only $8/lb.